LABoratorium technologiczne – NABÓR

Posted By on czerwiec 1, 2017 in Castingi, fundacja, laboratoria twórcze, Polski Teatr Tańca, warsztaty | 0 comments

 

 

Ciało i przestrzeń soniczna / laboratorium technologiczne
14.08. – 19.08.2017

W jaki sposób pracować z technologią w sztuce? Jak prowadzić badania w sztuce z wykorzystaniem technologii? Gdzie kończy się doświadczenie „naturalne” a zaczyna „technologiczne”? Na te, i inne pytania będziemy szukać odpowiedzi w czasie zajęć laboratoryjnych. Wszystkie ćwiczenia praktyczne połączone będą z istotnymi zagadnieniami współczesnej sztuki i nauki – tak aby sztuka, nauka i technologia stanowiły wspólną perspektywę postrzegania rzeczywistości. Szczególnym narzędziem, które będziemy eksplorować będzie dźwięk i mechanizmy jego somatycznego doświadczania. Dźwięk będziemy zatem traktować nie tylko jako słyszalną falę akustyczną, ale także jako element przestrzeni wchodzący w bezpośrednie interakcje z naszym ciałem.
Efektem pracy będzie wspólne stworzenie przestrzeni performatywnej opartej o instalację dźwiękową, projekcję wideo i obiekty dźwiękowe (ostateczna forma będzie wynikiem interakcji pomiędzy uczestnikami laboratorium).
W czasie zajęć laboratoryjnych planujemy zrealizować dwa obszary zagadnień związanych ze współczesną sztuką i nauką:

1. Estetyka molekularna i ekologia dźwięku
2. Psychogeologia i biokomunikacja

W ramach pierwszego obszaru podyskutujemy na temat najnowszych koncepcji estetyki molekularnej, transwersalności doświadczenia dźwięku, mechanizmów percepcji sonicznej w przestrzeni, słyszenia ciałem, doświadczenia dźwięku w ruchu (a także doświadczenia ruchu w przestrzeni dźwięku) itd. Drugi obszar to zderzenie się z fascynującymi teoriami dotyczącymi współczesnych koncepcji psychogeologicznych, na nowo systematyzujących ludzkie doświadczanie tego, co „ożywione” i „nieożywione”, postulujących rozumienie geologii jako źródła życia i procesów psychologicznych. W tej części interesować nas będą także nowoczesne mechanizmy biokomunikacyjne, bioakustyczne i biosemiotyczne, opisywane w badaniach naukowych.
Wszystkie te zagadnienia, choć wydają się bardzo skomplikowane i teoretyczne, służyć nam będą przede wszystkim jako poszerzenie perspektywy poznawczej do działań twórczych. W czasie naszego intensywnego laboratorium będą one wykorzystywane jako narzędzia do pracy praktycznej z technologią.
W czasie spotkań stosować będziemy różne formy pracy – m.in. warsztatu technicznego, w czasie którego pracować będziemy nad instalacją, czy realizację eksperymentów w różnych przestrzeniach (otwartych/zamkniętych, naturalnych/urbanistycznych).

Warsztat przeznaczony jest dla osób otwartych na działania transdyscyplinarne i eksperymentalne, praktyków i teoretyków wszystkich dziedzin, studentów i absolwentów.
Wszystkie narzędzia do pracy zapewniamy my. Od uczestników oczekujemy zaangażowania i bardzo otwartych głów.

Prowadzenie: Agnieszka Jelewska / Michał Krawczak
Humanisties/Art/Technology Research Center UAM

***
Co trzeba zrobić, aby wziąć udział w laboratorium?

Wystarczy wysłać zgłoszenie na adres:
a.krolica@ptt-poznan.pl.

O wynikach naboru uczestnicy zostaną powiadomieni indywidualnie drogą mailową na adres podany w zgłoszeniu do 1 lipca 2017 roku. Udział w laboratoriach jest bezpłatny*, o ile uczestnik będzie obecny na wszystkich zajęciach.

Co ma zawierać zgłoszenie?
Zgłoszenie powinno zawierać: list motywacyjny z CV oraz informację o oczekiwaniach uczestnika.

Organizator: Movements Factory Foundation
Partner: Polski Teatr Tańca
Kuratorka: Anna Królica
Projekt jest współfinansowany z budżetu Miasta Poznań

 

Po szczegóły zapraszamy na fanpage projektu: LABORATORIA TWÓRCZE

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *