Gorąco zapraszamy na kolejną Filmową Premierę Polskiego Teatru Tańca

Posted By on grudzień 4, 2018 in Bez kategorii | 0 comments

13 grudnia o godz. 18.00 zapraszamy do kina Charlie&Monroe przy ul. Rybaki 6a w Poznaniu na Wieczór z Polskim Teatrem Tańca.

Rozpoczniemy od wręczenia nagród laureatom tegorocznej edycji konkursu „1 strona – 1 spojrzenie – 180 sekund” oraz prezentacji nagrodzonych prac. Proponujemy też dyskusję o filmie tańca z udziałem zaproszonych ekspertów oraz premierę najnowszego projektu filmowego Polskiego Teatru Tańca pt. „Brzemię” w reżyserii Iwony Pasińskiej.

Przypomnimy ubiegłoroczną produkcję Polskiego Teatru Tańca – krótkometrażowy film pt. „Inicjacja”, laureata dwóch nagród głównych podczas międzynarodowych festiwali filmów tańca – Best of Fest na Arts Triangle Dance Film Festival w Dallas oraz nagrody głównej w kategorii „Najlepszy film międzynarodowy” w 3. edycji Mexico City Videodance Festival.

Wydarzenie ma charakter otwarty – bezpłatne wejściówki można pobrać w siedzibie Polskiego Teatru Tańca przy ul. Koziej 4 w Poznaniu.

13 grudnia o północy odbędzie się internetowa premiera filmu krótkometrażowego „Brzemię”. Zapraszamy na www.ptt-poznan.pl, na której opublikujemy także nagrodzone w konkursie prace fotograficzne, literackie i filmowe.

Pierwszy i ostatni kadr krótkometrażowego filmu „Brzemię” wypełnia obraz Zofii Stryjeńskiej „Pory roku. Listopad – grudzień (Korowód I – z jeleniem), wyrastający z inspiracji polską i huculską kulturą ludową. Dynamika kipiącego życiem płótna, będącego kwintesencją stylu dekoracyjnego w malarstwie polskiego dwudziestolecia, skłania do uruchomienia akcji, obudzenia płaskiej kompozycji, wprowadzenia żywego ruchu. Reżyserka filmu Iwona Pasińska potraktowała malarskie ujęcie – mieniący się wszystkimi barwami korowód postaci – jako impuls do skomponowania choreografii i budowania kolejnych scen, składających się na metaforę życia w zbiorowości, przemieszczania się na linii życia, doświadczania dobra i zła, szczęścia i bólu, niezmienności rytmu natury i zmiennych kolei losu. Dwa światy – ten indywidualny i ten wspólnotowy – oddzielone są niewidzialną granicą. Bo wspólnota pod bajecznie kolorową i ludyczną maską zwyczajów, tradycji i obrzędów skrywa inną twarz. Wyrzuca na margines, „zagryza” i odrzuca.

Warstwę wizualną 9 – minutowego filmu współtworzą zaczerpnięte z malarstwa Stryjeńskiej motywy ornamentacyjne. Fragmentaryczną narrację budują słowa pieśni tradycyjnych w aranżacji i wykonaniu Kapeli Maliszów, które nakładają się na język tańca współczesnego. Międzygatunkowe połączenie filmu tańca i malarstwa czyni drugą w historii produkcję filmową Polskiego Teatru Tańca interdyscyplinarnym eksperymentem z pogranicza sztuk.  

Na podstawie obrazu Zofii Stryjeńskiej 

Pory roku. Listopad-Grudzień (Korowód I – z jeleniem)

Scenariusz i reżyseria:

Iwona Pasińska

Zdjęcia:

Marek Grabowski

Montaż:

Edyta Pietrowska

Muzyka:

„Ballada o sierotce”  – utwór tradycyjny, aranżacja i wykonanie „Kapela Maliszów” w składzie: Zuzanna Malisz, Jan Malisz, Kacper Malisz

„Huculska fantazja”

Kompozycja i wykonanie:  Jan Malisz

Scenografia:

Andrzej Grabowski

Kostiumy:

Zofia Grzybowska

Kuluza Studio

Andrzej Grabowski

Adriana Cygankiewicz

Ostrzyciele – Reclip Sp. z o. o.

Marcin Kołodziejczyk

Norbert Wojciechowski

Grip:

Stern Pictures s.c. light&grip 

Artur Schubert

Mateusz Rybczyński

Marcin Śmigielski

Korekcja barwna i postprodukcja:

Mirosław Mamczur

Mastering ścieżki dźwiękowej

Michał Garstecki Free Flay Music – mastering ścieżki dźwiękowej

Artyści-tancerze Polskiego Teatru Tańca:
Evelyn Blue 

Kacper Bożek 

Julia Hałka 

Paulina Jaksim 

Jerzy Kaźmierczak 

Victoria Kennett 

Katarzyna Kulmińska 

Dominik Kupka 

Volodymyr Makovskyi 

Michał Przybyła 

Adrian Radwański 

Katarzyna Rzetelska 

Sandra Szatan 

Dominik Więcek 

Emily Wong 

Gościnnie:

Amy Basley

Nordang Brage

Wiktoria Ślęzok

Damian Zatoński
Zespół techniczny:

Przemysław Gapczyński

Zuzanna Majewska
Grzegorz Potocki,

Andrzej Przybyszewski,

Daniel Wiśniewski

Kierownik produkcji:

Małgorzata Andrzejewska

Produkcja: Polski Teatr Tańca 2018

źródło wpisu: Polski Teatr Tańca

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *